İstanbul Pharma

Böbrek kanseri hastalarına yeni bir umut

Kanser hücreleri vücutta çok hızlı yayıldığından, ileri evre böbrek kanseri olan hastalarda ameliyat işe yaramaz, bu nedenle ilaçlar tek seçenek olarak kalıyor.

Royal Cornwall Hastanesi’nin doktorları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Yaygın olarak kullanılan Nivolumab ve Cabozantinib isimli iki tür kanser ilacının kombinasyonunun, böbrek kanserli hastaların "yaşamlarını uzatma" konusunda iyi sonuçlar verdiği ve bazı durumlarda onları hastalıktan tamamen kurtardığı gösterilmiştir.

Royal Cornwall Hastanesi'nde onkolog olan ve çalışmaya katılan Dr John McGrane, "İki ilacın kombinasyonu, şu anda kullandığımız ilaçlara kıyasla böbrek kanseri hastalarının yaşam beklentisini iki katına çıkarıyor ve daha az yan etkisi var" demiştir.

McGrane, "Böbrek kanseri önce akciğerlere veya karaciğere yayılır, ardından hasta göğüs ağrısı hisseder veya nefes almakta güçlük çeker ve o zaman ameliyat için çok geç olur" diye eklemiştir.

Onkoloğa göre, henüz bilinmeyen nedenlerden dolayı böbrek kanserli hastalara kemoterapi uygulamak zordur. İlaçlar, oksijen ve besin tedariklerini azaltarak kanser hücrelerinin büyümesini durdurmaya ve büyümelerini önlemeye çalıştıkları için tek çözüm olmaya devam ediyor.

Şubat ayında yürütülen çalışma, böbrek kanseri hastalarına Nivolumab ve Cabozantinib verilmesinin tümörlerin ilerlemesini 17 ay boyunca durdurduğunu açıkladı.

İki ilacı alan hasta grubundaki ölüm oranı, bu kanser türünü tedavi etmek için farklı bir kombinasyon ilaç verilen başka bir gruba kıyasla %34 azaldı.

Bu yeni kombinasyon tedavisi uygulanan hastaların yüzde 9'unda tümörler tamamen iyileşti.