İstanbul Pharma

Covid-19 Favipiravir

Merhaba. Bugün sizlere aylardır dünyaca savaştığımız covid-19 virüsüne karşı kullandığımız favipiravir adlı ilaçtan bahsedeceğim. Japonya’da Toyama Chemical şirketi tarafından geliştirilmiş favipiravir, 2014’ten beri Japonya başta olmak üzere dünyadaki birkaç ülkede satışı yapılmaktadır.

Yani aslında yeni piyasaya sunulmuş bir ilaç değildir. Başta influenza (grip) virüsleri olmak üzere Batı Nil virüsü, Sarı Humma virüsü, ayak ve ağız hastalıkları virüsü gibi birçok virüse karşı da etki göstermektedir ve daha önce SARS hastalığı için de kullanılmıştır. Bu hastalıklardan sonra Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan COVID-19 pandemisinde tedavide kullanılmış ve Çinli yetkililer tarafından COVID’e karşı etkili olduğu ileri sürülmüştür.

Açıklamaya göre ilacın tedavi süresini 11 günden 4 güne düşürdüğü ve hastaların yüksek ateşli olduğu süreyi 4,2 günden 2,5 güne indirdiği ifade edilmiş, dünya üzerinde coronaya karşı en çok kullanılan ilaç olmuştur. Favipiravir virüsle enfekte hücrede virüsün çoğalmasını önler ve kullanıldıktan sonra hızla emilim sağlar. Ülkemiz bu ilacı ithal ederek stoklamış ve çok ağır hastaların tedavisinde kullanıldığı gibi orta ve hafif akciğer komplikasyonlu vakaların tedavisinde de kullanarak ilaçtan mükemmel fayda sağlamıştır.

Yan etkisinin azlığı, fiyatının uygunluğu ve deneyiminin çok olmasıyla ümit veren bu ilacı daha sonra Türkiye de üretmeye başlayınca hem maddi açıdan hem de ilaca erişim açısından ülkemize büyük fayda sağlamış ve yurtdışında ciddi bir pazar oluşturmuştur. Bu da ülkemiz adına son derece mutlu ve gurur verici olmuştur.

İstanbul Pharma olarak biz de bu ilacın temininde ve corona virüse karşı savaşta etkin bir rol oynamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Favipiravir ve diğer tüm ilaçlardaki talepleriniz ve merak ettikleriniz için iletişim numaralarımızdan bize ulaşarak bilgi edinebilirsiniz.