İstanbul Pharma

COVID-19´a yakalanma riski D vitamini seviyeleriyle bağlantılı değildir.

Düşük D vitamini seviyeleri ve yeni korona virüse yakalanma riskinin artmasının nedensel bir ilişkisi yoktur. Bu sonuca, Quest Diagnostics organizasyonunun bir çalışanı olan Dr. Yunhong Lee tarafından yönetilen bir grup bilim adamı tarafından ulaşıldı. Araştırmalarının sonuçları JAMA Network Open dergisinde yayınlandı.

Çalışma, Eylül 2019'dan Ocak 2020'ye kadar yıllık sağlık tarama programının bir parçası olarak elde edilen D vitamini düzeyine ilişkin veriler olan 37 ila 56 yaş arası 18 binden fazla kişinin verilerini analiz etti. Zaten pandemi sırasında vitamin içerikleri de ölçüldü ve SARS-CoV-2'ye karşı antikor testleri yapıldı.

Ankete katılanların neredeyse yüzde 60'ında düşük bir D vitamini seviyesi (30 ng / ml'den az) bulundu. Çalışmaya katılanların yüzde 24,8'inde vitamin eksikliği (20 ng/ml'den az) vardı.

Sonuçlar, obezite, diyabet, hipertansiyon, sigara içen ve hareketsiz bir yaşam tarzı süren kişilerde        D vitamini eksikliğinin tespit edildiğini gösterdi. Bu hastalıklar ve alışkanlıklar, SARS-CoV-2'ye yakalanma riskini artıran faktörler olarak tanımlanmıştır. D vitamini eksikliği tek başına hastalık olasılığını artırmadı.

Yunhong Lee, yaygın bir yanlış anlamanın, enfeksiyon riskini artıran diğer faktörleri hesaba katmayan COVID-19 hastalarına yönelik eksik laboratuvar çalışmalarından kaynaklandığını açıkladı.