İstanbul Pharma

Diyabetik böbrek hastalığının ilerlemesini önleyen proteinlerin belirlenmesi

Harvard Üniversitesi'ndeki bilim adamları, diyabetik böbrek hastalığının ilerlemesini engelleyebilecek proteinleri belirlediler. Medical Express'e göre, Joslin Diyabet Merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre, dolaşımdaki üç spesifik proteinin artması, diyabette böbrek yetmezliğine karşı koruma ile ilişkilidir, ayrıca en ciddi böbrek hastalığı türlerinin ilerlemesine karşı gelecekteki tedavilerin temeli olabilirler. Bu muhtemelen diyabetik böbrek hastalığının en ciddi ve ileri aşaması olan Son dönem böbrek hastalığını (SDBY) içerir.

Çalışmanın ortak yazarı Dr. Kevin Duffin şunları söyledi: Çalışmamız, Son dönem böbrek hastalığı (ESRD) olan diyabetik hastalarda tüketilen spesifik dolaşımdaki proteinleri tanımladı. Bu sonuçlara dayanarak, gelecekte bu zayıflatılmış proteinlerin dolaşım düzeyini arttıran sahte ilaç veya tedavilerin kullanılmasının tıbbi bir yaklaşım olabileceğini düşünmekteyiz.

Dr. Krolewski şunları ekledi: Klinik ortamlarda koruyucu protein konsantrasyonunun nasıl ölçüleceğine ilişkin protokolleri zaten başlattık.

Bu proteinlerin SDBY için risk altındaki hastaları belirlemek ve yeni yöntemlerle tedavi etmek için kullanılabileceğini umuyoruz.