İstanbul Pharma

Hindistan´da COVID´li hastalarda bir "siyah mantar" salgını kaydedildi

Hindistan hükümeti ülkenin devlet yetkililerini, Rajasthan ve Telangana eyaletlerinin ardından mantar hastalığı mukormikozu veya "siyah küfü" bir salgın ilan etmeye çağırıyor. Bu, Sağlık Bakanlığı sözcüsü Lav Agarwal tarafından Perşembe günü burada dağıtılan bir açıklamayla duyuruldu.

 

Agarwal, "Son zamanlarda, bir mantar enfeksiyonu, yani mukormikoz şeklinde yeni bir sorun ortaya çıktı ve COVID-19 hastaları arasında, özellikle steroid tedavisi ve zayıf şeker kontrolü altındakiler arasında birçok durumda rapor edildi," dedi. devletler. Bu nadir fakat potansiyel olarak ölümcül enfeksiyonu bölgesel salgın kanunlarına dahil edin. "

 

Mukormikoz ("siyah küf"), mantar enfeksiyonunun neden olduğu bir komplikasyondur. En çok nemli oda ve yüzeylerde, toprakta, bitkilerde, çürüyen sebzelerde ve meyvelerde bulunur. Mantar, sporları teneffüs ettikten sonra vücuda girer ve sinüsleri veya akciğerleri enfekte eder. Enfeksiyon ayrıca vücuda çizik veya yanık gibi cilt hasarları yoluyla da girebilir.

 

Nadir görülen bir hastalığa mantar enfeksiyonları neden olur ve en çok, bir hastalıktan sonra, özellikle de COVID-19 geçirdikten sonra bağışıklığı azalmış kişiler için tehlikelidir.

Delhi Ulusal Başkent Bölgesi hükümeti Perşembe günü mukormikoz tedavisi için ilaç kullanımı konusunda uzman bir komite kurulduğunu duyurdu. Basında çıkan haberlere göre, bugüne kadar Delhi'de bu mantar enfeksiyonunun 130'dan fazla vakası bildirildi. Maharashtra eyaleti enfeksiyondan 1.500 vaka ve 90 ölüm bildirdi. Ayrıca, Karnataka, Uttarkand, Madhya Pradesh, Andhra Pradesh ve Bihar eyaletlerinde de mukormikoz vakaları bildirilmiştir.

Doktorların endişesi, görece küçük olan vaka sayısı değil (ülkedeki tam vaka sayısı henüz rapor edilmemiştir), hastalık ve yüksek mortalitede keskin bir artış - enfekte olanların yaklaşık% 50'si - koronavirüs enfeksiyonunun geçmişi.

Hindistan'da koronavirüs ile ilgili zor durum devam ediyor. COVID-19'dan ölenlerin sayısı açısından ülke, Amerika Birleşik Devletleri ve Brezilya ile birlikte ilk üç dünya lideri arasına girdi ve insidans oranları hala çok yüksek. Hastaneler hasta akını ile baş edemez ve ölenlerin cesetleri sokakta yakılmalıdır.

 

Hindistan'da tüm COVID-19 dönemi boyunca, 287 binden fazla ölümle 25,5 milyondan fazla insan enfekte oldu.