İstanbul Pharma

Yetim Ilaçlari

Bazı hastalıklar vardır ki; milyon da bir görülmektedir. Az karşılaşılan bu nadir hastalıkların tedavisi de oldukça zor ve pahalıdır. Nadir hastalıkların tedavisinde kullanılan bu ilaçlara ise yetim ilacı adi verilmektedir. Yetim ilaçları, fiyatının pahalı olmasının sebebi çok fazla kullanılmadığındandır. Ülkemizde üretimi durmuş olan bazı ilaçları, firmamız üreterek temin etmeyi en büyük amaç haline getirmiştir.

Nadir Hastalıklar Nedir?

Sağlık konusunda yaşanılan, birçok sorun bulunmaktadır. Yüzdelere vurulduğunda oldukça yüksek sayılar karsımıza çıkar. Fakat çoğu kişinin hiç bilmediği, karşılaşmadığı, binlerce insan arasından sadece birinde görülen bazı nadir hastalıklar da vardır.  Bu hastalıklar sebepsiz bir şekilde göz kırpmak, sürekli ve arka arkaya bir hareketi tekrar etmek, cam kemik hastalığı, albenizm, progeria gibi hastalıklardır.  Nadir hastalık olarak bilinen, şişirtici hastalıklara sahip olan kişiler bu ilaçların temininde zorluk çekmektedirler.

İlaç Üretimi

Yetim İlaçları fazla kazanç elde ettirmediği için çoğu firma tarafından üretimi durdurulmaktadır. Zor durumda kalan hastalar, tedavileri için gerekli olan ilaçlardan mahrum kalır. Kazanç getirisi düşük olduğu için firmaların yatırım yapmaktan çekindikleri bu ilaçlar, firmamız tarafından kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere, üretilmeye devam etmektedir.

İlaç Temini Süreci Nasıl?

Nadir hastalığa sahip kişilerin, öncelikle hastalığına doktor tarafından tanı konulması gerekmektedir. Tanı konulduktan sonra yetim ilaçları tedavisine başlamak için, Sağlık Bakanlığı tarafından onay alınması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı, hastanın o ilaca ihtiyacı olduğunu kabul etmelidir ve hastalık hakkında araştırmalar yapmaktadır. Eğer gerekli ise onay verilir. Ardından, hastaların yapması gereken bir diğer adim Türk Eczacılar Birliği’ne (TEB) başvurmaktır. Dünya genelinde bir araştırma yaptıktan sonra ilaca dair bulunmuş bilgileri, gereklilikleri tekrar Sağlık Bakanlığı’na sunmaktadır. Bu kurum tarafından tekrar onay gelirse, bu ilacın temin için, o zaman Yurt dişi ilaç listesine kaydı yapılır. Bu konuda Türk Eczacılar Birliği büyük rol oynamaktadır. Neredeyse her adımda hastalar ile birlikte ilerleyerek, ilacın temini için gereken her şeyi ayarlamaya çalışmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumunun ilaç ödemesi durumu söz konusu olduğunda, yine Türk Eczacılar Birliği ise el atarak, fiyat araştırması yapmaktadır. Elde ettiği sonuçları SGK'ya iletir ve kurul alınıp alınmayacağına karar vermektedir.